Bízz magadban!

Mohóság és szeretetéhség

 A neurotikus szeretetéhség fő  jellegzetessége a csillapíthatatlan mohóság. Ez megnyilvánulhat az evésben, a vásárlásban, türelmetlenségben, portyázási vágyban (nők/férfiak utáni hajsza, hódítási vágy, rányomulás másokra). De megnyilvánulhat szerzési vágyban is: lehet szó ruháról, pénzről, becsvágyról, tekintély iránti vágyról. Mindenesetre a mohóság egy kis időre csillapítani tudja a szorongást. A mohóság csökkenhet, ha a szorongó ember úgy érzi, hogy szeretik, sikeres vagy építő jellegű munkát végez. Egy lány például, aki évek óta szenvedett a falási rohamoktól, rátalált a hivatására (ruhákat kezdett tervezni), és azon nyomban elmúlt a kényszeres habzsolhatnékja. A mohó emberek nem bíznak abban, hogy bármit is létrehozhatnak ők maguk, ezért a külső világra kell hagyatkozniuk a szükségleteik kielégítése érdekében. Csakhogy a külvilágról azt hiszik, hogy az semmit nem hajlandó nekik megadni, ezért csillapíthatatlan vágy él bennük a szerzésre vonatkozóan. Mindig, minden helyzetben csak kapni akarnak: elvárják, hogy időt és pénzt áldozzanak rájuk, konkrét segítséget szeretnének kapni nehéz helyzetekben, ajándékot, információt, nemi kielégítést, függetlenül attól, mit érez a másik.

 

zabálás

 

A szeretetéhség fajtái  

 

         A szeretetéhség tekintetében három csoportra szokták osztani az embereket.

  • Az első csoport tagjai szeretet után sóvárognak, és ezt bármilyen formában, bármilyen eszközzel meg is tudják szerezni.
  • A második csoport tagjai is megpróbálnak szeretethez jutni, de ha nem sikerül megszerezni ezt egy kapcsolatban – és általában biztos a kudarc –, akkor nem próbálkoznak azonnal egy másik emberrel, hanem teljesen visszahúzódnak. Ahelyett, hogy valakihez kötődnének, inkább dolgokhoz kötődnek kényszeresen: kényszeresen esznek, vásárolnak, olvasnak, gyűjtenek – vagyis általánosságban véve szereznek. Ebben a csoportban a személyes kapcsolatok mélyebben zavartak, mint az első csoportban. Az ide tartozó emberek még vágynak a szeretetre, és még mindig van merszük keresni a világban, de minden csalódás elvágja a szálat, amely másokhoz köti őket.
  • A harmadik csoport tagjai olyan mélyen és olyan korai gyerekkorban szenvedtek károsodást, hogy bármilyen pozitív érzéssel szemben bizalmatlanok. Ők azok, akik gyanakodnak, ha kedvesen szólsz hozzájuk, vagy ha rájuk mosolyogsz. Olyan mély a szorongásuk, hogy már akkor is elégedettek, ha nem tesznek bennük kárt. Gyakran cinikusak, gunyorosak, gúnyt űznek az érzelmekből, emberi értékekből. Előnybe helyezik a megfogható vágyaik kielégítését (pénz, étel, szex). Vegetatív módon tengődik végig az életüket.

 

shopaholic

A féltékenység

            A szeretetvágy csillapíthatatlanságának másik jele az irracionális féltékenység, amit a másik szeretetének elvesztése miatt érzett folyamatos félelem diktál, ezért potenciális veszélyt jelent a másik bármiféle érdeklődése. Ez a fajta féltékenység a minden emberi kapcsolatban megjelenhet: például a szülő féltékeny lehet a gyerekei barátaira.

 

A szeretetéhség jellemzői

 

Hungry-For-Love-749208

  •  A szeretetéhség további jellemzője az a vágy, hogy az embert mindenféle védekező viselkedése ellenére szeressék. A neurotikus ember titkon regisztrálja, hogy tele van ellenséges indulattal, és túlzó követeléssel, így érthető, hogy ezzel arányos félelmet táplál amiatt, hogy a másik vissza fog húzódni, feldühödik vagy bosszút áll, ha megismeri az ő teljes lényét.
  • A neurotikus szeretetéhség másik jellemzője, hogy arra vágyik, hogy viszonzás nélkül szeressék. Ez azért is szükséges, mert a neurotikus érzékeli, hogy képtelen bármiféle melegszívűségre vagy szeretet adására. Ők azok, akik pénzen akarják megvenni a másikat. Ajándék, szép ruhák, ékszerek, de egy csepp odafigyelésre, a másik meghallgatására tökéletesen képtelenek.
  • A neurotikus vágyik arra is, hogy áldozatok árán szeressék őt. Elvárják, hogy a másik időt, pénzt, energiát áldozzon rájuk, és mértéken felül álljon mellettük. Sajnos a neurotikus szeretetéhségben benne rejlik a másik kegyetlen és könyörtelen semmibevétele. Ráadásul a neurotikus ember nincs is tudatában annak, hogy milyen sokat követel másoktól, és milyen keveset ad ő maga. A neurotikus ember viselkedése abból a mély meggyőződésből fakad, hogy a saját erejéből képtelen élni, és minden szükségletét másoknak kell kielégíteni, és az életükért mások felelősek. Amíg ezt nem sikerül belátniuk, nagyon nehéz a továbblépés és a kikecmergés az ördögi körből.

További olvasnivaló a honlapomon: http://www.szemelyescoach.hu/

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!