Biztos bázis – az önbizalom egyik gyökere
Rendkívül fontos, hogy biztos bázisokat tudjunk kialakítani. Biztos bázisnak számítanak azok az emberek vagy célok, akikhez vagy amikhez különleges kötelék fűz minket. Például barátok, szülők, elsődleges partnerek, de lehet biztos bázis a hit, vallás is. Akinek biztos bázisai vannak, biztonságban érezheti magát. Veszély esetén hozzájuk fordulhatunk, menedéket, vigaszt kaphatunk. Az egyén innen indulhat felfedezőútra a világba, és ide is térhet vissza. Biztosan tudhatja, hogy amikor ideér, örömmel fogadják, testi-lelki táplálékot kap, szenvedése esetén megvigasztalják, ha fél, megnyugtatják.
Biztos bázis hiányában szorongókká válunk, ami korlátozza a kreativitásunkat, és azt, hogy kiteljesíthessük magunkat. Ennek hiányában a primitív üss vagy fuss reflexszel reagálunk akár a legártalmatlanabb helyzetekre is. Például ilyenkor érezzük azt, hogy mindig mindenki csak minket bánt. Ha ez az érzés hatalmasodik el rajtunk, érdemes megnézni, hogyan is állunk biztos bázis ügyében. Ha a kora gyerekkorban sérült a gyerek-szülő viszony, a felnőtt személyiség nem rendelkezik azokkal a képességekkel, amelyekkel ki tudja választani azokat a személyeket, akikkel ilyen kapcsolatot tud létrehozni, illetve maga sem képes arra, hogy másokkal kölcsönös előnyöket nyújtó kapcsolatot létesítsen. Az erős önbecsülés egyik legfontosabb eleme, hogy legyen ilyen kapcsolatunk.
A biztos bázisok a sikert segítik elő azáltal, hogy
– arra tanítanak, hogy bízhatunk a másokkal való kötelékteremtésben
– biztonságot és szabadságot adnak, hogy felfedezzük a világot
– bátorítanak, hogy célokat tűzzünk magunk elé
– megalapozzák az önbecsülésünket
A biztos bázisok egyik csoportja, hogy szoros köteléket alakítunk ki egyenrangú, felnőtt emberekkel (figyelem! Veszélyes, ha egy szülő a gyerekét használja biztos bázisnak!). A másik fontos csoport, hogy választunk egy autoritás-figurát. A siker lényeges eleme, hogy velük is képesek vagyunk pozitív köteléket teremteni. Ilyen személyek lehetnek tanárok, mentorok, vezetők, lelkigondozók.
Sajnos sokaknak negatív kötődési mintázata alakult ki kora gyerekkorában. A jó hír, hogy ezek a mintázatok felnőtt korban bármikor átírhatók, ha olyan mentorra, terapeutára vagy egyéb példaképre találunk, akivel biztonságos kötődést alakíthatunk ki.
www.szemelyescoach.hu
Egy ilyen biztos bázis a blogod.
Szia Klári!
Köszönöm a kedvességedet! 🙂
A terapeutáról való leválás nem könnyű, különösen öt év után. De a folyamat valószínűleg arról szól, hogy hidd el, hogy megy neked az élet a terapeuta nélkül is. A kérdés számomra, hogy vannak-e körülötted olyan “biztos bázisok” – barátok, jó ismerősök, akik kitöltik az űrt, ha a terapeuta kilép a képből. És persze van-e lelkesítő célod.
Szép tavaszi napokat!