Bízz magadban!

Kérdések a segítő beszélgetéssel kapcsolatban

 


Gyakori kérdések a segítő beszélgetéssel kapcsolatban:


 



  1. Segíthet egyáltalán a beszélgetés? Már sokszor megbeszéltem ezeket a dolgokat a barátaimmal, mégsem jutottam előbbre.

Amikor a barátaidnak panaszkodsz, azok megértenek, egyetértenek veled, sőt gyakran hozzáteszik a saját látásmódjukat, tapasztalataikat, tanácsaikat. Aztán amikor újra egyedül maradsz, ismét előtörnek a saját kételyeid. Hasznos lehet a barátokkal megbeszélni a problémákat, ha csak úgy jól kibeszélni szeretnéd magadat. A megoldáshoz azonban ritkán jutsz közelebb, hiszen ők elfogultak az irányodba, hajlamosak együtt szidni veled a másikat. A tanácsaikban a saját előítéleteik is benne vannak. A segítő beszélgetés során olyan értő, empatikus figyelmet kapsz, ami már önmagában is gyógyító hatású. A segítő igyekszik rád hangolódni, ám nem akar téged semerre se terelgetni, befolyásolni. Gyakran előfordul, hogy például a barátaidnak sem mersz elmondani rád nézve kellemetlen dolgokat, mert félsz attól, hogy elveszíted a szeretetüket. A segítővel szemben is felmerülhet benne ez a gondolat, de ha a segítő jól végzi a dolgát, akkor átélheted azt, hogy feltétel nélkül elfogad, akkor is, ha általad szégyenletesnek vélt dolgokat társz fel magadról.


 



  1. Mit csinál a segítő, ha nem fejti ki, hogy mit kellene tennem? Csak figyel és hallgat?

Nem, ne aggódj, szó sincs a filmekben látott Woody Allan-szerű segítőről, aki némán bólogat minden mondatodra. Rendszerint párbeszéd folyik, és a segítő megkísérli, hogy mindazt, ami téged foglalkoztat érthetővé, világossá tegye számodra azáltal, hogy visszatükrözi az általad elmondottakat. Főként a benned rejlő érzésekre és szükségletekre irányítja a figyelmet, ahelyett, hogy a külső eseményeket boncolgatná.


 



  1. Ha semmilyen irányba nem akar terelgetni, akkor hogyan fogunk előre haladni? Van valamilyen célja ennek az egésznek?

A cél, hogy segítsünk neked tisztába jönni önmagaddal, az érzéseiddel. A megértés légkörében kevesebb szorongás mellett dolgozhatsz a számodra kellemetlen helyzeten, könnyebben dolgozod fel a problémát, találsz megoldást. Egy jól sikerült beszélgetéssorozat eredményeként pontosabb lesz az önmagadról alkotott képed, elfogadóbb leszel majd önmagad és mások iránt is. A beszélgetések csökkentik a szorongásokat, az ebből eredő alvászavarokat, fizikai betegségek tüneteit is enyhítik. A változást rendszerint a kliens környezete is érzékeli, és nem ritka, hogy ők is elkezdenek változni. Mivel te megváltoztál, nem tudnak hozzád az eddig megszokott módon viszonyulni.


Azt gondolom, hogy segítő beszélgetésben kliensként részt venni rendkívül izgalmas dolog. Minden alkalom új lehetőség arra, hogy olyan dolgokat, tulajdonságokat, vágyakat fedezz fel magadban, amire eddig nem is gondoltál.


 


www.szemelyescoach.hu                                                                                                                 


 


Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!