Beléptünk májusba, a szerelem hónapjába. Íme, öt fontos tény, amit nem biztos, hogy tudtál a szerelemről, csókról, ölelésről, vonzerőről.
-
Az ölelés
Az ölelés elképesztően fontos. A hiánya komoly lelki zavarokat okoz. Akit viszont rendszeresen és gyakran megölelnek, megsimogatnak, az kevésbé lesz frusztrált és szorongó. Virginia Satir pszichológus szerint napi négy ölelés kell túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz, és tizenkettő a gyarapodáshoz. Ölelés hatására csökken a vércukorszint, a vérnyomás és a fájdalom. Az ölelés lecsendesíti a lelket, megnyugtat, és összekapcsol két embert.
2. A csók
Napi néhány forró csók, és el is felejthetjük az orvost (kivéve, ha fertőző beteggel csókolózunk). Csók hatására dopamin szabadul fel bennünk, ami erősíti a kötődést, és szerotonin, ami azonnal javítja a hangulatunkat. Egy igazi csók közben csökken bennünk a stressz, megszűnik a külvilág, nyugalom és békesség áraszt el minket. Csókolózás közben 34-féle arcizom mozdul, tehát javul a bőrünk tónusa is. És még valami: a csók csökkenti egy bizonyos antigén termelését is, ami a hisztamin felszabadulásáért felelős, ami aztán az allergiás tüneteket okozza. Tehát virágzás idején csókra fel!
3. Szex
Azt biztosan tudod, hogy egy intenzív lepedőakrobatika éppen úgy hat a szervezetre, mint egy kardioedzés: a szív munkája fokozódik, gyorsul a pulzus, ég a zsír. Felszabadul egy csomó nemi hormon, nő az endorfintermelés, ami csökkenti a fájdalmat, erősödik az immunrendszer (kivéve, ha HIV fertőzöttel kerülsz kapcsolatba). A jó szex egy csomó pszichés előnnyel is jár: csökkenti a depresszió kockázatát és növeli a magabiztosságot.
4. Szerelem első látásra. Létezik?
Nos, erről megoszlik a kutatók véleménye. Vannak olyan tudósok, akik azt állítják a vizsgálataik alapján, hogy mindössze néhány másodperc elegendő arra, hogy felmérjük, szimpatikus-e a másik vagy sem. Amerikai pszichológusok egyenesen azt állítják, hogy 0,2(!) másodperc szükséges ahhoz, hogy felmérjük a lehetséges jelöltet, és 8,2 másodperc, hogy szerelembe is essünk. Durva, nem? Végeztek egy kísérletet, amelyben a pároknak 5 percet adtak arra, hogy megismerkedjenek, majd akik kölcsönösen szimpatikusnak találták egymást, a következő találkozásaik során 63%-uknál tovább erősödött a pozitív első benyomás ereje.
Más kutatók viszont azt állítják, hogy a „szerelem első látásra” elmélet csak a memóriánk trükkje. Valójában a szerelem nem első látásra következett be, csak az agyunk emlékszik úgy később, hogy Ámor nyila már az első találkozás során eltalált minket.
5. Vonzerő
Olyan jó lenne tudni, hogy mi a vonzerő titka! Erről írtam már többször, például a Jó nőség titka vagy a Szexuális vonzerő titka című bejegyzésemben. De nézzük meg most azt, mit mondanak erről a kutatók! Lehet, hogy hallottál már a „büdös póló” kísérletről, amelynek során verejtékkel átitatott férfi pólókat szagoltattak meg nőkkel. Az volt a feladatuk, hogy a szagminta alapján válasszák ki azt a férfit, akit vonzónak találnának. Kiderült, hogy a nők olyan férfiakat választottak, akiknek az immunrendszere nagyon különbözött az övékétől. Kiderült továbbá az is, hogy a nők a szimmetrikus testfelépítésű férfiak illatát találják vonzónak. Természetesen a férfiak is azokat a nőket tartják szépnek, akiknek szimmetrikus az arca és a testfelépítése. Még nem teljesen világos az oka, de az is kiderült, hogy a szimmetrikus emberek immunrendszere erősebb, mint az aszimmetrikus társaiké, és ez jobban szolgálja az evolúciós célokat. És még egy furcsaság, amire aztán végképp nincs magyarázat: nők fülét és kezét vizsgálták, és azt tapasztalták, hogy ovuláció előtt (tehát a megtermékenyülésre leginkább alkalmas időpontban), a nők keze és füle szimmetrikusabbá vált, mint korábban. Számomra az is kérdés, hogy jut eszébe egy kutatónak éppen ezt vizsgálni.
Olvass tovább!
További olvasnivalót a honlapomon vagy a facebook oldalamon találsz.
Ha szeretnél őszintén beszélni a problémáidról, csatlakozz a titkos facebook csoportunkhoz: Boldog párkapcsolatért – a következő e-mail címen kérhetsz meghívót: janosiv@szemelyescoach.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: