Számtalan kapcsolat megy tönkre azért, mert valamelyik fél abban a tévhitben él, hogy a párkapcsolat az a hely, ahol az ember levetheti a gátlásait, és spontánul, hangosan kifejezheti a dühét. Az őrjöngés, vörös fejjel való üvöltözés a válás előszobája, még akkor is, ha rendre bocsánatkérés követi.
Viszont azt gondolják, hogy otthon a négy fal között ezt nyugodtan megtehetik, hiszen úgysincs semmi következménye, a párjuk nem hagyja el őket emiatt. Tehát nyugodt lélekkel adják ki magukból a másutt összeszedett feszültséget, és zúdítják rá az „ártatlan” családtagokra.
Ne érts félre, semmi esetre sem vagyok híve a gátolt és mesterkélt, udvarias házastársi beszélgetéseknek. Egy normális házassághoz hozzátartozik az érzelmek spontán kinyilvánítása, ám nagyon nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük. A düh kiengedése nem fér össze azzal, hogy lepusztítjuk a másik méltóságát, önbecsülését
Csakhogy a düh korlátlan kifejezése otthon sem következmények nélkül való. Egyrészt gondoljunk arra, hogy ebben feszültséggel, félelemmel teli légkörben mennyire durván sérülnek a gyerekek, akik soha nem érezhetik magukat biztonságban, ezért folyton egy „örökké résen vagyok” állapotban élnek. Ennek súlyos lelki és testi következményei vannak.
Másrészt a leordított társ lehet, hogy nem mer visszaszólni, lehet, hogy némán tűri az agressziót, de valamilyen formában biztosan vissza fogja adni a bántásokat. Többnyire valamilyen passzív-agresszív magatartás lesz a válasz. Vagyis kerüli a nyílt összecsapást, és inkább szabotőrré válik, amivel bosszúságot okoz dühöngő társának.
Ha nem sikerül végképp sárba taposni az önértékelését, akkor pedig elhagyja kontrollálatlanul viselkedő társát. Tehát így vagy úgy, de a legtöbb agresszor végül megfizet a viselkedéséért.
Alapszabály tehát, hogy a párkapcsolatunkban ugyanolyan udvariasan és tisztelettel viselkedjünk a társunkkal, mint ahogy idegenekkel viselkednénk.
És nem, nem mentség az, amit a dühöngő agresszorok szoktak felhozni mentségükre, hogy de hát én már csak ilyen heves természetű vagyok, nálunk a családban ez így volt szokás, ezt tanultam. A viselkedés még a csimpánzok esetében is változtatható….
Ha szeretnéd megtanulni, hogyan kezelheted sikeresen a párkapcsolati konfliktusaidat, akkor neked szól a Konfliktuskezelés a párkapcsolatban tréning.
Ha inkább előadást hallgatnál ebben a témában, akkor gyere el az előadásra!
Ha pedig inkább egyéni beszélgetés formájában dolgoznál magadon, szeptemberben ezt féláron teheted.