Az emberek (nők) többsége imád személyiségteszteket kitölteni, mert természetes kíváncsiság él bennünk azzal kapcsolatban, hogy milyenek is vagyunk valójában. Ugyanez a kérdés foglalkoztatja a HR-eseket is, amikor egy állásinterjún faggatnak minket, vagy éppen grafológiai elemzésnek vetik alá az írásunkat.
Miért ne bízzunk a grafológiában?
A legújabb kutatások szerint a grafológiai elemzéseknek az ég világon semmi értelmük sincs. Kutatók több száz tudományos munkát gyűjtöttek össze, hogy megvizsgálják, van-e tudományos alapja a grafológiának. Például összevetették a grafológusok által készített előjelzéseket azokkal az értékelésekkel, amelyeket az alkalmazottak felettesei adtak a betanulási időszak sikeréről, és a kettő között szinte semmi összefüggést nem találtak. A grafológusok nagyjából annyira bizonyultak pontosnak, mint a kontrollcsoport tagjai, akik laikusok voltak. Egy másik elemzésben grafológusok által készített karakterrajzokat hasonlítottak össze az adott személy tudományosan hiteles személyiségteszten elért eredményeivel. Ismét az derült ki, hogy a grafológusok rendszerint nagyon mellélőnek. Ha tehát a grafológia segítségével akarunk képet kapni mások személyiségéről borítékolható a kudarc.
Kérdezd az állatáról!
Lehet, hogy elsőre hihetetlennek tűnik, de a grafológiánál sokkal többet megtudhatunk másokról, ha a kisállataikról kérdezzük őket. A kutatások azt mutatják, hogy az állatok egy idő után hasonlítani kezdenek a tulajdonosaikhoz, vagy fordítva. Mindenesetre az biztos, hogy az állatok tükrözik a gazdáikat. Ha tehát olyasvalakinek a személyiségéről szeretnénk képet kapni, aki kutyát sétáltat, kérjük meg, hogy jellemezze négylábú barátját.
Matricák a szélvédőn
Egy másik kutatásban arra kértek autótulajdonosokat, hogy mondják meg, hány matrica van a szélvédőjükön, majd azt is megkérdezték tőlük, hogy mennyire tartják magukat agresszív sofőröknek. Az eredményekből az derült ki, hogy a többmatricás sofőrök agresszívebb vezetőnek tartják magukat, jobban rámásznak az előttük menőkre. Ha tehát olyan kocsi mögött találjuk magunkat, amelynek a szélvédője tele van matricával, jobban tesszük, ha nagyobb követési távolságot választunk.
Hüvelykujj teszt
Állítólag az is árulkodik rólunk, hogy ha összekulcsoljuk a két kezünket, akkor melyik hüvelykujjunk kerül felülre. Ha a jobb, akkor ez azt jelenti, hogy a bal agyféltekénk domináns, vagyis verbálisabbak és elemzőbbek vagyunk. Ha a bal ujj van felül, akkor a jobb agyfélteke domináns, vagyis egészen jók vagyunk a vizualitást, kreativitást, intuíciót igénylő feladatokban.
Ha még mindig nem tudjuk, kik is vagyunk valójában, akkor töltsünk ki egy sztenderdizált személyiségtesztet.
Olvass tovább a honlapomon: http://www.szemelyescoach.hu/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: