Könyvtárnyi irodalma van annak, hogyan tegyük tartóssá a házasságunkat. Íme néhány ötlet.
1. Kövesd a párod életét!
Internet-használóként – gondolom – rendszeresen követed ismerőseid facebook profilját, minden nap elolvasod a kedvenc bloggered bejegyzéseit, csekkolod a hírportálokat. De vajon naprakész vagy a párodból is? Tudod, hogy mi foglalkoztatja, bosszantja mostanában? Tisztában vagy vele, hogy mik a tervei erre az évre? Hová szeretne elutazni, mi a legtitkosabb vágya? A kapcsolatok indulásakor minden olyan érdekes a másikban. Szívesen beszélgetünk, szeretünk minél több mindent megtudni egymásról. Aztán ez valahogy elmúlik, és hamarosan azt érezhetjük, hogy egy idegennel élünk együtt. Pedig csak annyi történt, hogy elfelejtettünk beszélgetni egymással. Nagyon fontos tehát, hogy napi rendszerességgel beszélgessünk, és legalább hetente pár órát töltsünk együtt. Tudom, hogy kisgyerekek mellett ez megoldhatatlannak látszik, de hihetetlenül fontos, hogy mégis megoldjuk valahogy. A legtöbb párkapcsolat így kezd tönkremenni.
2. Tiszteld a párodat!
Amíg kedvesen tudunk egymással beszélni, és látunk a társunkban becsülhető, tisztelhető tulajdonságokat, addig nincs nagy baj. A gond akkor kezdődik, amikor a kapcsolatba bekúszik a másik alázása, kritizálása, hibáztatása. Ha szidalmak helyett bátorítjuk egymást, és éreztetjük a másikkal, hogy mennyire becsüljük, hogy hálásak vagyunk azért, mert velünk van, sokkal harmonikusabb lesz a kapcsolatunk.
3. Egyenrangúság
Nagyon fontos, hogy a pár minden apró dologról és a komoly, nehéz kérdésekről is közösen döntsön, és maximálisan vegyék figyelembe egymás véleményét. Elengedhetetlen, hogy nyíltan beszéljenek a saját érzéseikről, pontosan megfogalmazzák, mi jó nekik, és mi nem. Lényeges, hogy együtt döntsenek az anyagiakról, a családdal és a barátokkal való kapcsolattartás módjáról, a szabadidős programokról, a gyereknevelésről. Ez persze milliónyi lehetőség a konfliktusra… A gond mégis ott szokott kezdődni, amikor a nő otthon marad a gyerekkel, és pénzt kell kunyerálnia a férjétől. Vagy ha a feleség megtiltja, hogy a férje a hobbijával foglalkozzon vagy találkozzon a barátaival. Vagy amikor a férj a feleségére hagy minden döntést, de konfliktus esetén folyton a nő fejéhez vágja, hogy mindig minden úgy van, ahogy te akarod. Ezek a helyzetek már nem az egyenrangúságról szólnak.
4. Konfliktuskezelés
A jó párkapcsolathoz a konfliktus és a veszekedés is hozzátartozik. Nem vagyunk egyformák, teljesen normális dolog, hogy eltérő a véleményünk, és az is, hogy vannak esetek, amikor képtelenek vagyunk közös megoldást találni. Konfliktust kezelni bizony meg kell tanulnunk, mert kevés ember születik ezzel a képességgel, és kevesen sajátítják el ezeket a technikákat a szüleiktől. Számtalan konfliktuskezelő tréning létezik, az én kedvencem az Erőszakmentes Kommunikáció, ami még soha nem hagyott cserben.
A konfliktuskezeléssel kapcsolatban a két leggyakoribb hiba, ha a szőnyeg alá söpörjük a problémákat a békesség kedvéért, amelyek csak gyűlnek, majd egy pitiáner dolog miatt egyszer csak felrobbannak. A másik gond, amikor vádaskodni kezdünk, és mindenért a másikat hibáztatjuk. Ez megoldáshoz nem fog vezetni, csak haraghoz, sértődéshez, és a tíz évvel ezelőtti sérelmek felhánytorgatásához.
5. Saját szokások
A párnak már a kapcsolat elején érdemes olyan szabályokat kialakítania, amelyekben mindketten jól érzik magukat. Osszák fel a feladatokat egymás között! Manapság már nem korrekt az összes házimunkát és a gyereknevelést a nőre hagyni „Ez az asszony dolga!” felkiáltással. A közös terheket illik közösen viselni. Fontosak a saját rítusok is: reggeli búcsúcsók, esti hazaérkezéskor ölelés, a sikerek közös megünneplése a kedvenc étteremben. Igyekezzünk minél több időt együtt tölteni, keressünk olyan elfoglaltságot, amelyet mindketten szívesen csinálunk. És persze legyenek közös terveink.
Természetesen sok-sok olyan házasságot ismerek, ami nem így működik, és szinte hallom a gúnyos kacagásukat, hogy ezt lehetetlen megvalósítani, mert a másik fél miatt ez képtelenség. Tényleg csak a másik miatt nem lehet? És hol van a te felelősséged az elrontott kapcsolatban???
38 évi házasság tapasztalatából mondhatom, nálunk mi a “titka” a ma is nagyszerűen működő kapcsolatnak:
– feltétel nélküli bizalom és szeretet,
– beszélgetések, beszélgetések, vidáman, szomorúan, de minden nap,
– humor,
– közös érdeklődés és hobbi,
– végül nem “ráragadni” a másikra úgy, hogy korlátozva érezze magát, ha egyedüllétre vágyik, vagy éppen a barátaival szeretne egy jót beszélgetni.
.
.
Nagy tévedésben van aki azt hiszi, a férje, kedvese őszinte, megbízható. Mindegy mennyire jó az a kapcsolat, a férfiak Minden alkalmat megragadnak az Ismerkedésre! Az sem érdekli őket hogy egyedülálló vagy házasságban él egy nő. Minél jobb” a házassága a férfinak, annál rámenősebb a kiszemelt nőnél!! Nem kell hogy kellesd magad egy családos férfinak, lehetsz csendes és szerény, ha kinézett magának, piócaként tapad és nagyon nehéz lesz lekoptatni. Sajnálom, de folyamatosan ezt látom!!