Bízz magadban!

Mi értelme beszélni róla?

 


Miért jó beszélni róla?


Megoldhatatlannak tűnő probléma előtt állsz, és fogalmad sincs, hogy merre tovább. Keress egy szakembert, aki beszélget veled? Hogyan oldódnak meg ettől a problémák?


 


Mi változik attól, hogy egy vadidegen embernek elmeséled a legnagyobb bánatodat, fájdalmadat? Hogyan tud segíteni neked egy pszichológus, terapeuta vagy mentálhigiénés szakember? Sokak számára valóban kérdés, hogy mitől működnek mégis a segítő beszélgetések, hogyan érhetik el vele, hogy gyakran komoly fizikai tüneteik csökkenjenek, esetleg eltűnjenek. A laikus számára ez varázslatnak tűnhet, a segítő pedig olyan tekintélyszemélynek, aki képes a számára megoldhatatlan helyzetet egy pálcasuhintásra megszüntetni.


A varázslat nem a segítő személyében rejlik, hanem a kettőtök között kialakult kapcsolatban. A gyógyítás, a változás alapvető feltétele az, hogy a segítő feltétel nélkül elfogadjon téged. Rendszerint a kliensek ekkor élik át először azt, hogy ők úgy ahogy vannak szerethetők és értékesek. Már ez az élmény komoly gyógyító erő, hozzásegíti a klienst ahhoz, hogy elfogadóbb legyen önmagával szemben. A kettejük között kialakuló intimitás, bensőséges viszony hozzásegíti a klienst ahhoz, hogy megtapasztalja valódi önmagát. Ugyanis az elfogadó légkörben leveheti a maszkjait, és kiderítheti, hogy ki is ő valójában. Szembenézhet eddig takargatott, negatívnak tartott tulajdonságaival, megbarátkozhat az árnyékával, sőt túl is léphet rajta. Ha azt tapasztalja, hogy az, amit eddig gyűlölt magában, elfogadható, akkor többé nem kell mások előtt sem alakoskodnia, teljes egészében lehet önmaga, vállalhatja, kifejezheti az érzéseit, spontán, őszinte és valódi lehet a kapcsolataiban.


A segítő nem követ semmiféle stratégiát, teljes egészében rád hagyatkozik, annál a szálnál kezditek kibogozni a gubancot, amelyiket te fontosnak tartod. Minden egyes találkozás út az ismeretlenbe. A segítő nem értékel, nem kritizál, de nem is dicsér, csak visszatükrözi azt, amit te mondasz. Ez nem azt jelenti, hogy papagáj módjára megismétli az általad mondottakat, hanem az általad kifejezett érzéseket, gondolatokat maga is feldolgozza, strukturálja, és visszajelzi neked. Vagyis „helyetted” dolgozik, és hozzásegít téged ahhoz, hogy a benned kavargó indulatokat, gondolatokat rendszerezd, esetleg pontosítsd. Ily módon benned is rendszereződik, átértékelődik, kitisztul a kép.


Sokan várják a segítőtől, hogy megmondja nekik, hogy mit csináljanak. Ha a segítő így tenne, alárendelt helyzetbe sodorna téged, gyermeki szerepbe kerülnél. Bizony gyakran frusztráló ez a helyzet, mert te szeretnéd, ha végre valaki megmondaná neked, hogyan lehetne kijönni ebből a helyzetből, de nem kapsz direkt választ. A segítő ilyenkor nem hagyja, hogy alárendelődjél, a felnőttségedet, a saját életedért való felelősségvállalásodat erősíti. Ráadásul a segítő megoldása csak egy a számtalan megoldási lehetőség közül, és egyáltalán nem biztos, hogy te azzal azonosulni tudnál. A segítő abban támogat, hogy te megtaláld a sajátodat.


www.szemelyescoach.hu


Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!