Stressz vagy kihívás?
Biztos te is érezted már azt, hogy nem bírod tovább, hogy összecsapnak a fejed fölött a hullámok. Hogy még egy mondat, és vagy kinyúlsz vagy leütöd. Okozhatja a stresszt egy nem várt, sértő megjegyzés, jelentős érzelmi vagy egzisztenciális veszteség, az önbecsülésünket sértő megszégyenítés, a lényegen nem sokat változtat: rosszul fog esni, felháborodsz, sírsz, elkeseredsz. Vagy ezek egyvelege különböző sorrendben.
A pszichológusok stresszként írják le a fenti helyzeteket. Ma már mindenre rámondjuk, hogy ez stressz. De mi is tulajdonképpen a stresszor (a stresszt kiváltó tényező)? Mindaz, amit mi magunk annak érzünk, vagy ekképpen reagálunk rá. Minden embert más idegesít fel. Van, akit már az is bosszant, hogy Jó napot kívánok helyett csak egy kurta Jó napottal üdvözlik. Van, akit bosszant a városi tömeg. Nyilván sokakat bánt a sértő megjegyzés. Az ingerküszöbünk igen különböző lehet. A lényeg, hogy szubjektív megítélés kérdése, hogy mi bosszant fel. Ám ha úgy ítélem meg, hogy az adott jelenség megoldása meghaladja az erőmet, akkor mindenképpen stressznek vagyok kitéve. Ilyenkor ahelyett, hogy én uralnám az adott helyzetet, az ural engem. Elveszítem a kontrollt a helyzet felett, és ez csakugyan frusztráló. Zsákutcában érzem magam, úgy érzem, nincs tovább. Tehát a stresszhelyzet veszélyessége attól is függ, hogyan értékeljük a helyzetet, milyen a teherbírásunk, hogyan kezeljük az érzéseinket, félelmeinket, indulatainkat. Tehát a stressz attól függ, milyennek értékeljük mi magunk, hogyan ítéljük meg az eseményeket: mit jelent ez nekem? Veszélyt jelent-e ez számomra? Van-e megoldás?
A stressz egyik megoldási módja, ha képes vagyok a helyzetet kihívásként kezelni, ha képes vagyok úgy gondolni rá, mint egy megoldásra váró helyzetre. Persze ha krónikus, hosszú ideje tartó erőt próbáló helyzetekről van szó, akkor hosszabb beszélgetésekre, a helyzet átgondolására, átértékelésére van szükség, és ehhez bizony elkél néha a szakember segítsége. De kisebb, például munkahelyi problémákkal magunk is boldogulhatunk. Érdemes úgy szemlélni a dolgot, hogy ez itt nem egy katasztrófa, csak megoldásra váró feladat, amelyet rövidesen megoldunk. Ha tudatosítjuk, hogy a helyzet irányítása a mi kezünkben van, már félig megoldottuk a problémát, feloldottuk a stresszt. Nagyon-nagyon fontosnak érzem ezt a gondolatot: a helyzet irányítása, a megoldás kulcsa a te kezedben van!!! Ha ezt tudod, már kevésbé vagy kitéve a stressz egészségkárosító hatásának, és többé nem a sebeid nyalogatására fecsérled az idődet, hanem a megoldáson gondolkozol.
Amit még magadért tehetsz, az különféle relaxációs technikák megtanulása. Különösképpen az autogén tréningre gondolok. De erről majd egy következő bejegyzésben. De akár már most is lazíthatsz egy picit. Hidd el, megéri!
www.szemelyescocach.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: